Primecell získal klíčový patent, který mu umožní další vývoj léčiva pro léčbu symptomů osteoartrózy. Cílem je nahradit totální endoprotézy kloubů

Primecell Bioscience, získal po 18 měsících od podání klíčový patent, týkající se jeho vývoje humánního biologického léčivého přípravku pro léčbu symptomů osteoartrózy. Patent mu tak otevírá dveře pro zahájení klinické studie, týkající se léčby onemocnění muskuloskeletálních a pojivových tkání a kůže, včetně osteoartrózy.

Osteoartróza je degenerativní onemocněn kloubů, které postihuje zhruba jednoho člověka z deseti. Ve věku nad 50 let je postižen každý třetí člověk. Charakterizuje ho permanentní bolest, omezená pohyblivost a zhoršená kvalita života. Osteoartróza je často spojena s poškozením pojivových a muskuloskeletálních tkání, což ztěžuje léčbu a rehabilitaci. Nejčastějším způsobem léčby je totální náhrada kloubu. Jen v Evropě se provede takových operací více než milion ročně.

Získaný patent Primecell využije nejen pro léčbu osteoartrózy, ale také pro léčbu dalších onemocnění muskuloskeletálních a pojivových tkání a kůže, včetně tendinitidy, artritidy, popálenin a vředů. V současné době má  Primecell podanou žádost u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) k zahájení klinického hodnocení fáze I/IIa pro léčbu symptomů osteoartrózy. „V této fázi, která je designovaná na 368 pacientů a zhruba 2 roky, chceme prokázat bezpečnost a také účinnost léčiva“, říká Jan Maláč ze společnosti Pharmnet, která pracuje pro Primecell v roli CRO a má na starosti právě klinické hodnocení. Hlavním klinickým pracovištěm je pak traumatologicko-ortopedická klinika FNKV Praha pod vedením přednosty Prof. MUDr Martina Krbce CSc. Primecell Bioscience  během posledních patnácti let vytvořil nejrozsáhlejší infrastrukturu pro transfer medicínských technologií v regionu CEE, s aktivy přes 1,5 miliardy korun. Infrastrukturu tvoří nejen biomedicínský inkubátor 4MEDi v Ostravě, ale také stovky specialistů v řadě lékařských oborů. V portfoliu má dvacet výzkumných projektů specializovaných na biomedicínu.