Primecell poprvé investuje do umělé inteligence v medicíně. Vybrala si Alzheimera

Primecell prostrednictvim Aurora Perpetual investoval do společnosti Neurona Lab. Ta se specializuje na vývoj umělé inteligence  a jejich hlavním cílem je urychlit detekci a léčbu Alzheimerovy choroby.

Díky strategické investici ze strany Aurora Perpetual, která patří do skupiny PrimeCell, má Neurona Lab získat potřebné finanční prostředky pro další rozvoj a technologický transfer. Cílem spolupráce je dostat produkt co nejrychleji na trh a zvysit  péče pro pacientů trpících touto chorobou.  Ti v dohledné době začnou být léčeni několika schválenými léky od Elli Lily, Biogen a další.

Demencí trpí celosvětově přibližně padesát pět milionů lidí, z toho šedesát až sedmdesát procent tvoří Alzheimerova nemoc. V Česku se jedná zhruba o 150 tisíc pacientů – a také tady, stejně jako ve všech vyspělých zemích, počet strmě roste. Tvůrci Neurony očekávají, že péči o tolik lidí zdravotní systém v současné podobě stíhat nebude.

„Takto obrovský nárůst objemu pacientů se bez deep learningu a umělé inteligence, zpracovávající miliony snímků za rok, nedá obsloužit, neboť by vyžadoval nerealistické zvýšení počtu lékařů, aby šlo časově zvládnout posuzování snímků všech pacientů. V opačném případě budou lékaři buď zcela zavaleni posuzováním snímků, nebo prostě budou léčit jen zlomek pacientů,“ myslí si MUDr Jan Pavlík, CEEO Neurona Lab.

S tím má pomoct právě technologie Neurona ARIA, která má umožnit rychlou a přesnou detekci komplikací biologické léčby Alzheimerovy nemoci. Rozpozná zobrazovací abnormality související s amyloidem, tedy bílkovinou, která se tvoří v mozku lidí s demencí, ukládá se i do stěny cév a pomůže lékařům v rozhodování, kdy nasazenou léčbu upravit, zastavit, přerušit nebo v ní pokračovat.


Více na CZECHCRUNCH a E15