Science Café Ostrava: Inovativní přístupy v léčbě nádorových onemocnění

Zveme vás na přednášku a diskusi v rámci projektu Science Café, tentokrát na téma Inovativní přístupy v léčbě nádorových onemocnění. Hostem Science Café bude Mgr. Jiří Pergner, PhD., postdoktorální pracovník na Katedře biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity a výzkumný pracovník v biotechnologické společnosti PrimeCell Bioscience, moderátorem bude MUDr. Serhiy Forostyak, PhD., ředitel ostravské biotechnologické společnosti Primecell Bioscience. Ostravské Science Café se uskuteční ve čtvrtek 10. září 2020 od 18 hodin v biotechnologickém parku 4MEDical Innovations (4Medi).


Biologická léčba nádorových onemocnění zažívá v posledních letech obrovský boom. Jednou z nejslibnějších biologických metod je léčba pomocí tzv. CAR-T a CAR-NK buněk. Jedná se o speciálně geneticky upravené buňky imunitního systému, které jsou po aplikaci do pacienta schopné aktivně vyhledávat a likvidovat rakovinné buňky. Výzkum CAR-T a CAR-NK buněk probíhá po celém světě a výzkumné projekty zabývající se CAR-NK a CAR-T buňkami jsou dokonce řešeny i v Ostravě. Cílem přednášky je představit CAR-T a CAR-NK technologii, její klady, zápory a limity a budoucí možnosti.

Mgr. Jiří Pergner, PhD. působí jako postdoktorální pracovník na Katedře biologie a ekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Zároveň je stále zaměstnán jako výzkumný pracovník v biotechnologické společnosti PrimeCell Bioscience. PhD. práci vypracoval na Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky.

MUDr. Serhiy Forostyak, PhD. je CSO biotechnologické společnosti PrimeCell Bioscience a.s., která provozuje biotechnologický park 4MEDical Innovations (4Medi), zaměřený na výzkum v oblasti biotechnologií.

Science Café je cyklus neformálních diskusí s vědci v prostředí kaváren. Smyslem setkání je společné hledání otázek a odpovědí, představení vědců jako inspirativních osobností a prezentace konkrétních vědeckých výzkumů.