Primecell chce zahájit stovku klinických studií v inovativní medicíně

Primecell od svého vzniku za 12 let zahájil řadu klinických studií, některé z nich již dokončil a má také několik produktů na trhu ve více zemích. „Tyto úspěchy nás motivují k tomu, abychom zkoumali více hypotéz a prováděli více studií. Kooperujeme s mnoha špičkovými vědci a pracovišti, například z Bostonu, Izraele či britského Cambridge. Očekáváme více než 20 násobné zhodnocení kapitálu,” říká Michal Zahradníček.


Podnikatel Michal Zahradníček vydělal před lety stovky milionů korun, když prodal dvě firmy s výpočetní technikou a softwarem. Velkou část těchto peněz pak investoval do nejnovějšího trendu v medicíně – do biotechnologií. Nyní přichází s firmou PrimeCell, kterou vlastní spolu s bývalým společníkem Ivo Kristenem a investiční skupinou Penta. Má ambiciózní plán, jak biomedicínský byznys rozjet ve velkém. Investoři tak budou muset posoudit, zda jim Zahradníček jen maluje vzdušné zámky, nebo jestli v novém a rizikovém oboru uspěje.

PrimeCell, založený v roce 2007, se zaměřuje hlavně na klinický výzkum v oblasti buněk, genů a imunoterapie. Zahradníček nyní obchází investory, od kterých chce získat miliardu korun. Říká, že s novými penězi bude PrimeCell procházet tisíce biomedicínských studií z celého světa a hledat v nich ty nejnadějnější hypotézy, ze kterých pak rozběhne asi sto klinických studií. Z toho nakonec může vzniknout několik nových terapií, které investované peníze investorům zhodnotí.

Ambiciózní projekt není jen o penězích, ale také o nápadech a vědcích. “Chtěli bychom, aby o nás více věděli i výzkumníci doma. Říkáme: Máte-li slibné výsledky výzkumu, pojďme se bavit o tom, jak vám PrimeCell může být prospěšný,” prohlašuje Zahradníček v rozhovoru pro HN.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.